Još više od Visa
Bilo bi šteta, dok ste na Visu, prepustiti se samo guštima kupanja, sunčanja i gastronomskim užicima. Jer Vis pruža mnogo više. Osim brojnih izleta ( u Modru špilju, Zelenu špilju, Kraljičinu špilju, obilazak bivših vojnih zona, odlazak na daleke pučinske otoke kao što su Svetac, Palagruža, Brusnik) Vis nudi i mnogo načina za takozvani aktivni odmor. Možete, dobro markiranim putevima, propješačiti cijeli otok, izuzetno popularno je i savladavanje biciklom viških krajolika, vrlo atraktivno je ronjenje a poseban način upoznavanja otoka jest da ga obiđete i proučite vozeći kajak.
Vis ima nekoliko uzletišta za paraglajding a za one sklone nečemu sasvim drukčijem otvara se i mogućnost igranja kriketa. Tu su i teniski i košarkaški tereni (ŠRC Issa pokraj samog pristaništa) a početkom svakog kolovoza možete sudjelovati u popularnom plivačkom maratonu od otočića Host do viške Rive.

Pješačenje
Uvala Stončica: Sat i pol, tvrđave George i Bentinck: 40 minuta, Podselje:1 sat Oključna: 2 sata, Žena Glava: 1:45, Komiža: 3 sata hoda.
Šetajući kozjim putevima koji su markacijama označeni kao pješačke staze , unutar 3 sata hoda možete stići do bilo koje točke na otoku Visu. Na taj način veličina i oblik otoka, kao i gusta mreža njegovih staza, makadamskih puteva i cesta, omogućuje svakom pješaku i putniku da istraži i sam za sebe otkrije dio neispisane povijesti mnogih viških hodača.
Otrovnih zmija i pauka na otoku nema, no ipak ne bi trebalo uznemiravati srebrnosive šare poljarice poredane na gustirnama dok se sunčaju, ili nemilosrdno rasparati vješto istkanu mrežu debelog križara kada nam u bušku prepriječi put. Prolazeći kraj nekog zapuštenog vinograda nastojte ostati pribrani ako se susretnete s viškim četveroprugim kravoscem, rijetko lijepim primjerkom europskog udava. Za čovjeka bezopasan, za poljskog miša fatalan, kravosas je simbol umjerenosti u uživanju u prirodi.
Ružmarin, kadulja i pelin lijepiti će se za vaše noge i obavezne čarape, a pokoja ogrebotina zacijeljivati će u aromatične ožiljke.
Iako ljeto nije sezona za duge šetnje kroz viški bušak, predvečernji đir u kupine po lučkom brdu ili ispraćaj sunca s terase Georgeove fortice prijati će i onima slabije tjelesne kondicije.

Biciklizam
Po Visu baš svi voze bicikl. I stari i mladi, domoroci i furešti, debeli i mršavi. Voze se svakakvi bicikli. Ispravni i neispravni, na dva, tri ili četri kola.
Nautičari voze portabl bicikl, Rogove ponije u kričavim bojama voze penzioneri, škriputave i cvileće voze oni koje nije briga, a ruzinave oni iz biciklističkog kluba Arcicija što se s njima bacaju s mosta od Batarije u more.
Domaćice vole one na tri kotača s košarom “od izad”. A roditelji na svojim nadograđenim modelima obožavaju voziti nasmijanu dicu. Nema mjesta na cijelom Jadranu gdje je bicikl tako popularan kao na Visu.
Za manje od pola ure može se biciklom prevaliti put od Grandovca do hotelske plaže na Prirovu i to bez ijedne ozbiljnije uzbrdice. Tako ona poznata filozofija: što na umu to na drumu u biciklističkom svijetu grada Visa napokon poprima svoj temeljni smisao.
No, otok Vis je pravi izazov i za ozbiljnije bicikliste. Ukoliko na škoj niste došli s vlastitim ljubimcem na dva kotača, mountain bike možete unajmiti u jednoj od brojnih rent-a-bike agencija. A tada su mogućnosti beskrajne. Isključivo biciklističkih staza na otoku nema, ali voziti se može postojećim cestama, utabanim putovima a za one željne ekstremnijeg avanturizma nemoguće rute smišljaju entuzijasti iz biciklističkog kluba Arcicija. (A.R.Fotunato: Arcicij – 1.kulminacija smijeha,zabave i veselja 2.nesuvisli, nerazuman postupak.).
Osnovna ruta za odvesti se biciklom u polje:
Uspeti se na zaobilaznicu najkraćim putem, može se na jednom od slijedećih punktova: 1. Na ulazu u grad Vis sa prilazne ceste is mjera JZ 2. Gurajući bicikl uz Put Luško Brdo koji kreće iz Stagne 3. Cestom kroz Batariju 4. Iz Goveje (kraj Policijske stanice) cestom uzbrdo 5. Iz predjela poznatog kao Tri Palme na Kutu, težačkom kalom kroz Prismen koja je ujedno i biciklistička zaobilaznica za Lučicu, Mandrač i plažu Grandovac.

Ronjenje
Oko Visa je dvadesetak lokacija s potopljenim jedrenjacima, ratnim brodovima, podmornicama i avionima, što čini ovo podmorje najatraktivnije u ovom dijelu Jadrana za podvodni turizam. U viškom podmorju se danas može roniti u organizaciji nekoliko dobro opremljenih ronilačkih centara, čiji su vlasnici i sami iskusni ronioci. Znalci tvrde kako je po bogatstvu podvodnih turističkih odredišta Vis pravi biser i ronilački broj jedan na Jadranu.
Vis ima mnogo fantastičnih lokacija za ronjenje. Ako želite uživati u prirodnim ljepotama za vas je ronjenje sa sjeverne strane Visa gdje je izrazito bogat podvodni svijet. Okomite stijene koje se obrušavaju u dubine skrivaju brojne špilje, vatreno crvene gorgonije a možda vam se dogodi i susret s šanpjerom (kovačem) kapitalcem ili pak s druželjubivim ugorom kojeg možete pokušati i nahraniti. Na područjima do 40 metara dubine raste i prekrasni meki bijeli koralj.
Uz bok prirodnim ljepotama u viškom podmorju mnogo je tragova burne prošlosti, odnosno potopljenih brodova, aviona, podmornica… Najnovije otrkiće dogodilo se u ožujku 2010., kada su u moru kod južnog dijela otoka, otkriveni ostaci teškog bombardera B24, poznatog i kao Liberator. Avion je pronađen na otvorenom moru, oko 500 metara od otočića kod južnog dijela Visa, na jednoj „siki“ , na samo 39 metara dubine.
Dva najpoznatija viška brodoloma datiraju još iz II stoljeća prije Krista. Potopljeni brodovi nalaze se na sjeverozapadnoj strani otoka Hosta na dubini od samo 12 do 25 metara pa ih može razgledati svaki ronilac početnik. U podmorju Hosta može se vidjeti golema količina razbijenih amfora.

Izleti
MODRA ŠPILJA
Izlet u Modru špilju neizostavni je dio ponude većine turističkih agencija na otoku. Ova po mnogočemu jedinstvena morska špilja nalazi se na otočiću Biševu, 6 nautičkih milja udaljenom od Komiže.
Izlet može biti i cijelodnevni, tako da se poslije posjeta Modroj špilji, dan provede u kupanju i plovidbi oko Visa. Tada se nudi mogućnost ručka u jednom od restorana nadomak mora.
Na izlet se kreće ujutro, stoga nije moguće otići na Biševo i posjetiti špilju isti dan kada se stigne u Vis.
ZELENA ŠPILJA
Osim agencija koje u svojoj ponudi imaju posjet Zelenoj špilji, u ovu prekrasnu morsku pećinu na otočiću Ravniku, moguće je doploviti iz uvala Milne i Rukavca koje se nalaze na jugoistočnoj obali Visa. U ovaj kraći izlet s kupanjem u moru i zelenom svjetlu špilje, povest će vas netko od registriranih lokalaca u vlastitom brodiću.
KRALJIČINA ŠPILJA
Ovaj pješački izlet koji uključuje i polusatnu vožnju makadamom do sela Oključna, koje se nalazi visoko iznad istoimene uvale na sjevernoj obali otoka, organiziraju agencije Visit i Alternatura.
Izuzetno prohodna i prostrana špilja koju čine pet visokih prostorija, međusobno povezanim širim i užim hodnicima, bogata ja stalaktitima i stalagmitima, a ulaz joj se nalazi na sedamdeset metara nadmorske visine i gleda u otok Šoltu.